RT E E over Rock CR
Fair Condition63 years old335 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Barry |
| Location | S 36 T 22 N R 25 W |
| Carries | RT E E |
| Crosses | Rock CR |
| Coordinates | 36.57840, -93.70666 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.9 ft (64.6 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 542.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 335 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1054 |