RT K S over Is 29
Fair Condition61 years old1,266 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Andrew |
| Location | S 23 T 59 N R 36 W |
| Carries | RT K S |
| Crosses | Is 29 |
| Coordinates | 39.91601, -94.90456 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 326.1 ft (99.4 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 984.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,266 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1064 |