Is 29 N over RT Dd Abandoned Rr Dil
Fair Condition61 years old12,443 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Andrew |
| Location | S 4 T 58 N R 35 W |
| Carries | Is 29 N |
| Crosses | RT Dd Abandoned Rr Dil |
| Coordinates | 39.87167, -94.83231 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 611.9 ft (186.5 m) |
| Max Span | 135.8 ft (41.4 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 1958.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,443 (2024) |
| Truck Traffic | 36% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1070 |