SH 246 Sec.02-2.59 over Saline River
Fair Condition47 years old141 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Howard |
| Location | 2.59 Mi E Polk Co LN |
| Carries | SH 246 Sec.02-2.59 |
| Crosses | Saline River |
| Coordinates | 34.33253, -94.01211 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 401.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 141 (2018) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005758 |