RT V E over Is 44
Fair Condition62 years old12,506 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Phelps |
| Location | S 32 T 38 N R 7 W |
| Carries | RT V E |
| Crosses | Is 44 |
| Coordinates | 37.97942, -91.71935 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 208.0 ft (63.4 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 798.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,506 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1072 |