US 50 E over Up Rr
Fair Condition54 years old5,710 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Morgan |
| Location | S 8 T 45 N R 19 W |
| Carries | US 50 E |
| Crosses | Up Rr |
| Coordinates | 38.68540, -93.03767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 157.2 ft (47.9 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 685.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,710 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1073 |