Mo 7 S over Stone Branch
Fair Condition62 years old2,388 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Camden |
| Location | S 5 T 37 N R 15 W |
| Carries | Mo 7 S |
| Crosses | Stone Branch |
| Coordinates | 37.96904, -92.60932 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Area | 129.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,388 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1074 |