Mo 34 E over Clark CR
Poor Condition61 years old3,308 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Wayne |
| Location | S 17 T 29 N R 5 E |
| Carries | Mo 34 E |
| Crosses | Clark CR |
| Coordinates | 37.18845, -90.52103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 532.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,308 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1075 |