US 54 W over Bu 50
Fair Condition60 years old16,791 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cole |
| Location | S 12 T 44 N R 12 W |
| Carries | US 54 W |
| Crosses | Bu 50 |
| Coordinates | 38.57775, -92.18418 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 635.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,791 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1077 |