US 54 E over Macks Creek
Fair Condition58 years old4,264 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Camden |
| Location | S 12 T 37 N R 19 W |
| Carries | US 54 E |
| Crosses | Macks Creek |
| Coordinates | 37.96623, -92.96961 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 199.1 ft (60.7 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 868.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,264 (2024) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1088 |