US 278 Sec.02-9.44 over Moore Creek
Good Condition48 years old620 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Howard |
| Location | 3.55mi W SH 84 |
| Carries | US 278 Sec.02-9.44 |
| Crosses | Moore Creek |
| Coordinates | 34.29781, -94.10000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 300.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 620 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005760 |