RT F S over Spencer CR
Fair Condition62 years old1,541 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 5 T 52 N R 5 W |
| Carries | RT F S |
| Crosses | Spencer CR |
| Coordinates | 39.31682, -91.48948 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.5 ft (9 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 117.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,541 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1092 |