Mo 119 S over Current Rvr
Fair Condition62 years old1,363 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Dent |
| Location | S 27 T 32 N R 7 W |
| Carries | Mo 119 S |
| Crosses | Current Rvr |
| Coordinates | 37.45050, -91.68703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 123.0 ft (37.5 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 345 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,363 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1103 |