US 63 S over Bnsf Rr
Good Condition67 years old3,010 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Macon |
| Location | S 5 T 60 N R 14 W |
| Carries | US 63 S |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 40.03074, -92.48578 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.6 ft (58.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 557.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,010 (2024) |
| Truck Traffic | 34% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 111 |