Mo 42 E over Barren Fk
Fair Condition62 years old2,252 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Miller |
| Location | S 30 T 39 N R 13 W |
| Carries | Mo 42 E |
| Crosses | Barren Fk |
| Coordinates | 38.08691, -92.38722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 119.1 ft (36.3 m) |
| Max Span | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 326.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,252 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1121 |