Mo 125 S over Clayton CR
Fair Condition62 years old531 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Taney |
| Location | S 3 T 24 N R 18 W |
| Carries | Mo 125 S |
| Crosses | Clayton CR |
| Coordinates | 36.79929, -92.91066 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 364.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 531 (2024) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1130 |