Mo 142 E over Cox CR
Fair Condition58 years old2,410 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Oregon |
| Location | S 34 T 22 N R 5 W |
| Carries | Mo 142 E |
| Crosses | Cox CR |
| Coordinates | 36.51961, -91.50389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Area | 178.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,410 (2024) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1145 |