RT K S over Blackwater Rvr
Fair Condition61 years old479 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cooper |
| Location | S 27 T 49 N R 19 W |
| Carries | RT K S |
| Crosses | Blackwater Rvr |
| Coordinates | 38.98382, -92.98651 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 424.9 ft (129.5 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 1204.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 479 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1147 |