RT F S over Is 44
Fair Condition60 years old1,001 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Crawford |
| Location | S 4 T 38 N R 5 W |
| Carries | RT F S |
| Crosses | Is 44 |
| Coordinates | 38.04427, -91.48712 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 203.1 ft (61.9 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 544.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,001 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1148 |