Or 44 E over Lit Bourbeuse Rvr
Poor Condition60 years old1,126 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Crawford |
| Location | S 10 T 39 N R 4 W |
| Carries | Or 44 E |
| Crosses | Lit Bourbeuse Rvr |
| Coordinates | 38.10836, -91.33812 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 148.0 ft (45.1 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 396.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,126 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1150 |