Is 29 S over US 59
Good Condition58 years old8,832 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Holt |
| Location | S 36 T 61 N R 38 W |
| Carries | Is 29 S |
| Crosses | US 59 |
| Coordinates | 40.04494, -95.13853 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 154.9 ft (47.2 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 585.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,832 (2024) |
| Truck Traffic | 54% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1155 |