Mo 76 E over Indian CR
Fair Condition61 years old7,679 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | McDonald |
| Location | S 7 T 22 N R 32 W |
| Carries | Mo 76 E |
| Crosses | Indian CR |
| Coordinates | 36.64824, -94.43377 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 437.0 ft (133.2 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 1318.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,679 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1158 |