US 412 E over Honey Cypress Dtch
Fair Condition60 years old5,156 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Dunklin |
| Location | S 21 T 17 N R 8 E |
| Carries | US 412 E |
| Crosses | Honey Cypress Dtch |
| Coordinates | 36.09657, -90.20768 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 268.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,156 (2024) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1161 |