RT B E over Eightmile CR
Poor Condition61 years old1,083 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 35 T 43 N R 31 W |
| Carries | RT B E |
| Crosses | Eightmile CR |
| Coordinates | 38.48406, -94.31117 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 117.1 ft (35.7 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 332.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,083 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1165 |