US 54 E over North Fork Linn CR
Good Condition62 years old17,778 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Camden |
| Location | S 17 T 38 N R 16 W |
| Carries | US 54 E |
| Crosses | North Fork Linn CR |
| Coordinates | 38.03798, -92.70683 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 159.1 ft (48.5 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 465.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,778 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11731 |