US 60 E over Drain Dtch No 1
Good Condition48 years old5,379 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Butler |
| Location | S 27 T 25 N R 7 E |
| Carries | US 60 E |
| Crosses | Drain Dtch No 1 |
| Coordinates | 36.79238, -90.29876 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 344.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,379 (2024) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11734 |