Spencer RD S over Or 70 Is 70
Fair Condition31 years old7,998 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Charles |
| Location | S 1799 T 47 N R 4 E |
| Carries | Spencer RD S |
| Crosses | Or 70 Is 70 |
| Coordinates | 38.79852, -90.60348 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 395.0 ft (120.4 m) |
| Max Span | 91.5 ft (27.9 m) |
| Deck Width | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Area | 2672.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,998 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 16 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11742 |