Old HWY 21 S over RT M
Fair Condition31 years old4,715 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jefferson |
| Location | S 18 T 42 N R 5 E |
| Carries | Old HWY 21 S |
| Crosses | RT M |
| Coordinates | 38.37736, -90.49787 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 355.0 ft (108.2 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1363.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,715 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11743 |