Mo 5 S over Greggs CR
Fair Condition30 years old1,479 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Howard |
| Location | S 10 T 51 N R 17 W |
| Carries | Mo 5 S |
| Crosses | Greggs CR |
| Coordinates | 39.22946, -92.80306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Area | 85.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,479 (2024) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11758 |