Us-79b/sec14/l0.19 over Uprr
Fair Condition46 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Monroe |
| Location | .14mi E Of Jct US 79b &79 |
| Carries | Us-79b/sec14/l0.19 |
| Crosses | Uprr |
| Coordinates | 34.68978, -91.30721 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 291.0 ft (88.7 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1135.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005771 |