RT M S over Long Branch CR
Good Condition28 years old916 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Linn |
| Location | S 13 T 58 N R 20 W |
| Carries | RT M S |
| Crosses | Long Branch CR |
| Coordinates | 39.85055, -93.07647 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 119.1 ft (36.3 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 326.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 916 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11759 |