Richardson RD E over Bnsf Rr
Good Condition28 years old30,439 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jefferson |
| Location | S 2291 T 43 N R 6 E |
| Carries | Richardson RD E |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 38.41443, -90.38756 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 219.2 ft (66.8 m) |
| Max Span | 219.2 ft (66.8 m) |
| Deck Width | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Area | 1496.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,439 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11761 |