RT T E over E Fk Chariton Rvr
Fair Condition28 years old484 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Macon |
| Location | S 24 T 56 N R 15 W |
| Carries | RT T E |
| Crosses | E Fk Chariton Rvr |
| Coordinates | 39.63765, -92.52932 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 537.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 484 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11763 |