SH 369 - 03- 6.57 over Blocker Creek
Fair Condition47 years old80 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pike |
| Location | 1.1mi No Jct SH 84 |
| Carries | SH 369 - 03- 6.57 |
| Crosses | Blocker Creek |
| Coordinates | 34.32310, -93.84490 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 401.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005772 |