Is 44 E over Cst Park AVE Mo 100
Fair Condition74 years old53,654 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 13 T 45 N R 7 E |
| Carries | Is 44 E |
| Crosses | Cst Park AVE Mo 100 |
| Coordinates | 38.61494, -90.19388 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 3227.0 ft (983.6 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 86.3 ft (26.3 m) |
| Deck Area | 25868.7 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 1978) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53,654 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11769 |