US 61 S over Big Br CR
Fair Condition27 years old14,279 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lewis |
| Location | S 26 T 63 N R 6 W |
| Carries | US 61 S |
| Crosses | Big Br CR |
| Coordinates | 40.22876, -91.53058 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Area | 162.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,279 (2024) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11771 |