RT Ax E over Long Br
Good Condition50 years old409 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Macon |
| Location | S 18 T 58 N R 14 W |
| Carries | RT Ax E |
| Crosses | Long Br |
| Coordinates | 39.82489, -92.50305 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.0 ft (57.9 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 544.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 409 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11773 |