US 59 N over RT T
Good Condition41 years old4,897 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Andrew |
| Location | S 20 T 59 N R 35 W |
| Carries | US 59 N |
| Crosses | RT T |
| Coordinates | 39.92249, -94.86006 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 724.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,897 (2024) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11777 |