US 54 W over Little Gravois CR
Fair Condition60 years old7,933 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Miller |
| Location | S 7 T 40 N R 15 W |
| Carries | US 54 W |
| Crosses | Little Gravois CR |
| Coordinates | 38.23362, -92.62144 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.9 ft (64.6 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 684.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,933 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1368 |