County RD 525 over Creek
Good Condition58 years old60 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cape Girardeau |
| Location | S 36 T 33 N R 13 E |
| Carries | County RD 525 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 37.50490, -89.55891 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 61.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13683 |