County Road 42 over Relief Bridge No. 1
Fair Condition71 years old715 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Conecuh |
| Location | 1 Mi. S.e. Brooklyn |
| Carries | County Road 42 |
| Crosses | Relief Bridge No. 1 |
| Coordinates | 31.25885, -86.76213 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 306.1 ft (93.3 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 830.4 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 715 (1995) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005227 |