Mulberry ST over Br Of Stouts CR
Fair Condition66 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Iron |
| Location | S 30 T 34 N R 4 E |
| Carries | Mulberry ST |
| Crosses | Br Of Stouts CR |
| Coordinates | 37.62300, -90.65010 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 89.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13685 |