Township Line RD over Camp Br
Fair Condition36 years old75 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Warren |
| Location | S 34 T 48 N R 3 W |
| Carries | Township Line RD |
| Crosses | Camp Br |
| Coordinates | 38.87414, -91.24183 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 64.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 13694 |