Elm Springs Road over I-49 - Washington Co.
Good Condition41 years old11,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Washington |
| Location | 1.3 Mi N Int I-49 &us412 |
| Carries | Elm Springs Road |
| Crosses | I-49 - Washington Co. |
| Coordinates | 36.19330, -94.18035 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 274.3 ft (83.6 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Area | 2257.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1985 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,000 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000005945 |