County RD 236 over Whitewater Rvr
Poor Condition111 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bollinger |
| Location | S 23 T 33 N R 10 E |
| Carries | County RD 236 |
| Crosses | Whitewater Rvr |
| Coordinates | 37.53120, -89.89991 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 120.6 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1915 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13717 |