Sportsmans RD over Katy Trail
Good Condition26 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cooper |
| Location | S 10 T 48 N R 17 W |
| Carries | Sportsmans RD |
| Crosses | Katy Trail |
| Coordinates | 38.94836, -92.77517 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 48.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13724 |