Is 64 W over Mo 340
Fair Condition58 years old66,484 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 415 T 45 N R 4 E |
| Carries | Is 64 W |
| Crosses | Mo 340 |
| Coordinates | 38.65305, -90.55833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 245.1 ft (74.7 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 1195.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 66,484 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1373 |