Nw1051 over Br Of Big CR
Fair Condition96 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Henry |
| Location | S 6 T 43 N R 27 W |
| Carries | Nw1051 |
| Crosses | Br Of Big CR |
| Coordinates | 38.53598, -93.94507 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 38.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13744 |