K-5 over Mid Prong Beaver D
Fair Condition49 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ripley |
| Location | S 36 T 25 N R 3 E |
| Carries | K-5 |
| Crosses | Mid Prong Beaver D |
| Coordinates | 36.78080, -90.68750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 37.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13751 |