John Roth RD over E Yellow CR
Fair Condition116 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Chariton |
| Location | S 17 T 56 N R 19 W |
| Carries | John Roth RD |
| Crosses | E Yellow CR |
| Coordinates | 39.66050, -93.04700 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 117.1 ft (35.7 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 257.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1910 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13760 |